Lugeja küsib: kas 13-aastased võivad maasikakorjajatena töötada?

Источник фото: Pixabay.com.
Источник фото: Pixabay.com.
Lugeja küsib: kas ma võin oma talusse võtta suveks tööle alaealisi põllutöödele – korjama marju (maasikaid, vaarikaid, musti ja punaseid sõstraid), köögiviljapeenraid rohima ja suve lõpupoole ka vilju korjama?

Sellest küsib portaali “Sõbranna” lugeja.

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula: Üldiselt on teie poolt loetletud tööd ehk marjade ja köögiviljade korjamine sobilikud 13-aastastele ja vanematele lastele. Läbi tuleb vaid mõtelda, kuidas tööd teha ning kes tõstab marju täis kaste või ämbreid.

Maasikate korjamine on lastele lubatud, kui marju korjatakse käsitsi. Masinkorjamine, kus töötaja lamab kõhuli lavatsil ja korjab marju, ei ole alaealistele sobilik, kuna koormab liigselt kaela- ja seljalihaseid.

Täiskorjatud kastide või ämbrite puhul tuleb meeles pidada, et alla 16-aastased ei tohi üle viie kiloseid raskuseid teisaldada. 15-16-aastased tohivad teisaldada juhul, kui teisaldustöö ei ole pidev. Teisaldustöö sobilikkust saate hinnata lihtsalt SIIT leitava info abil.

Alaealine võib teisaldustööd teha, kui riskide hindamisel saadud riskihinne on alla 10 (riskitase 1). Alates riskihindest 10 võib teatud kategooria töötajatel tekkida ülekoormus, mistõttu nende töökorraldust on vaja muuta ja töökoht ergonoomiliseks ümber kujundada. Teatud kategooria töötajate all mõeldakse ka nooremaid kui 21-aastaseid töötajaid. Lisaks tuleb arvestada, et teisaldustöö ei moodustaks põhiosa tööajast ehk et teisaldustöid ei tehtaks üle poole tööajast.

Põllu- ja aiatöödel kuumadel suvepäevadel jälgige, et töötajatel oleks piisavalt vett juua ning nad ei viibiks otsese päikese käes ilma peakatteta. Kui töötaja ei soovi kanda tööl pikkade varrukatega särki ega pikki pükse, siis tuleb kasutada päikesekaitsekreemi. Lisaks tuleb teha piisavalt puhkepause varjus ja võimalusel jahedamas ruumis.

Оставьте комментарий